Novuss tournament stage III, Poland 17,18-03-2018

MIĘDZYNARODOWY RATINGOWY PUCHAR ŚWIATA NOVUSSA W POLSCE III ETAP

Novuss w Wieliczce

17-18 marca 2018 roku w Wieliczce po raz drugi zagościła gra Novuss, potocznie nazywana Bilardem Marynarskim. Odbył się Międzynarodowy Ratingowy Puchar Świata Novussa oraz Międzynarodowy Turniej Novussa osób niepełnosprawnych.

Zjechali się najmocniejsi zawodnicy z całego Świata: Łotwy, Estonii, Rosji, Niemiec, Finlandii, Węgier oraz Polski, łącznie 115 sportowców - 20 kobiet, 74 mężczyzn oraz 21 osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz z przyznaną grupą inwalidzką. Turniej odbywał się w systemie szwajcarskim 11 rund po 6 setów.  Głównym sędzią Turnieju był Guido Trees – doświadczony sędzia z Estonii.

W rywalizacji indywidualnej wśród kobiet najlepszą zawodniczką została Liana Krastina (LAT) 8,5 pkt., na drugim miejscu Kesenfelde Janina (LAT) 8,0 pkt., trzecią pozycję zdobyła Ilona Indrane (LAT) 7,5 pkt. Najlepszym sportowcem wśród mężczyzn został Kaspars Leitis (LAT) 9 pkt, na drugim miejscu Gert Muil (EST) 8 pkt., na trzecim miejscu Imants Locmels (LAT) 8 pkt.

18 marca między sobą rywalizowały pary męskie oraz mieszane. Najlepszą parą męską zostali:

3. Osokina T. (EST)/Lepins G. (LAT)

Jednocześnie trwał Międzynarodowy Turniej osób niepełnosprawnych.

Puchar zwycięzcy wśród kobiet wywalczyła Zhanna Rybakowa (RUS), drugie miejsce zajęła Golubeva Jelena (LAT), trzecie miejsce Rita Ahentale (LAT). W męskiej rywalizacji na wózkach inwalidzkich wygrał Jaan Saartok (EST), drugi był Valdis Laganovskis (LAT), trzecie miejsce wywalczył Vadims Raciks (LAT). W Kategorii osób niepełnosprawnych stojących wygrał Vadim Azeryer (RUS), drugie miejsce Vjacheslavs Lukasevics (LAT), trzecie miejsce zajął Nikolajs Trifonovs (LAT).

Polskę reprezentowało 11 zawodników w tym 2 osoby niepełnosprawne. Przedstawiciele Polski dzielnie walczyli o zdobycie punktów w zaciętej rywalizacji z mistrzami. Należy nadmienić, że najmłodsi uczestnicy turnieju mieli 10 i 13 lat.

Organizator Turnieju - Stowarzyszenie Novuss Polska oraz FINSO (Międzynarodowa organizacja zrzeszająca federacje Novussa różnych państw świata) dziękuje wszystkim osobom wspierającym to wydarzenie sportowe – Burmistrzowi Miasta i Gminy Wieliczki, Prezesowi Solnego Miasta, dyrektor SP nr 1 z oddziałem Gimnazjum w Wieliczce, grupie wolontariuszy z Gminazjum w Wieliczce oraz wszystkim innym osobom, które czynnie włączyły się w przygotowania tego niezapomnianego dla zawodników wydarzenia. Spotykamy się kolejny raz za rok!

Kilka słów o grze. Gra pochodzi z Łotwy i ma już 90 lat, na Łotwie jest przyznana sportem narodowym. Grę rozgrywa się na kwadratowym stole o boku ok. 100 cm. Celem gry jest umieszczenie wszystkich krążków swojego koloru w łuzach za pomocą kija i dużego krążka, pełniącego funkcję białej bili stosowanej w innych odmianach bilardu.

Więcej informacji znajdziemy na Wikipedii pod hasłem „Novuss”