O stowarzyszeniu

Stowarzyszenie powstało w 2016 roku. Głównym celem stowarzyszenia jest popularyzacja łotewskiej gry Novuss w Polsce, jako dyscypliny sportowej oraz promocja kultury Łotwy i regionu bałtyckiego. Novuss jest grą zręcznościową, należącą do rodzaju gier bilardowych, nazywana potocznie bilardem marynarskim, ponieważ marynarze jako pierwsi zapoczątkowali tą grę na Łotwie i w Estonii. Niektórzy porównują grę do cymbergaja, tylko tu gramy kijem.

Novuss może być wspaniałą formą rozrywki, grą towarzyską zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Wykorzystując grę bilardową Novuss usprawniamy koncentracjęuwagi, doskonalimy zdolność logicznego myślenia oraz ćwiczymy precyzję. Gra dostarcza dużo pozytywnych emocji, jak tylko krążki zaczynają jeden za drugim trafiać do łuz.