Zagraj z nami w Novuss! c.d.

 

Nasz projekt rozwojowy „Zagraj z nami w Novuss!” dobiega końca. Ale mamy nadzieje, że to dopiero początek przygody z grą Novuss.

Powstał film szkoleniowy, gdzie dokładnie są wytłumaczone zasady gry. Zakupiliśmy projektor i zestaw nagłaśniający. Zorganizowaliśmy warsztaty testowe w Szkołe Podstawowej nr 4 w Wieliczce, podczas których uczniowie mogli obejrzeć film szkoleniowy i spróbowali samodzielnie zagrać. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem dzielili się wrażeniami i spostrzeżeniami na temat filmu. Jest to bardzo ważna informacja dla nas, ponieważ na podstawie tych wiadomości dopracujemy kilka szczegółów w filmie. Już teraz zapraszamy na naszą stronę www.novuss.pl i www.facebook.com/bilard.marynarski/
Projekt realizowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego.

ZAGŁOSUJ NA NAS W PLEBISCYCIE

Zagraj z nami w Novuss!

Początek realizacji projektu „Zagraj z nami w Novuss!” był nieoczekiwanie udany. :)Podczas Mistrzostw Polski 20-10-2018 r. został nagrany materiał filmowy, który będzie wykorzystany do naszego filmu instruktażowego i promocyjnego oraz odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym dyskutowaliśmy nad formą filmu i treścią wypowiedzi dla lektora. Podczas takich wydarzeń możemy doskonalić nasze umiejętności gry, przekazywać wiedzę i doświadczenie, zachęcać innych do udziału w Turniejach.
Już teraz zapraszamy do śledzenia aktualności na naszej stronie internetowej www.novuss.pl i Facebook, ponieważ już niedługo pojawi się tam film szkoleniowy do nauki gry oraz nasz filmik promocyjny.

Svetlana Kunc
Koordynator projektu „Zagraj z nami w Novuss!”
Stowarzyszenie Novuss Polska
Projekt realizowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego.

Wyniki - II otwarte Mistrzostwa Polski w Novuss

Sobotę można spędzać różnie. Nasi zawodnicy przybyli z różnych miejscowości Polski i zagranicy, żeby zmierzyć się w Turnieju bilardowej gry Novuss. Tytuł Mistrza Polski zdobył Jevgenij Morozov z Białorusi, na drugim miejscu producent gry Novuss Jerzy Bondziński z Kielc, trzecie miejsce zdobył Karol Bondziński z Krakowa. Wśród młodzieży niespodziewanie zwyciężyła Wiktoria Kunc z Wieliczki ogrywając w ostatniej turze Karola Bondzinskiego. Bardzo dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział i wszystkim osobom wspierającym nasze wydarzenie, a w szczególności Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka za udostępnienie lokalu.
Zobaczcie fotorelację i oczywiście już teraz zapraszamy do naszego klubu gry Novuss, gramy co czwartek od 18.00-19.30 w Domu Ludowym, ul. Krzyszkowicka 5c, 32-020 Wieliczka

Pełne wyniki turnieju

Link do albumu na naszej stronie Facebook

Zapraszamy na II otwarte Mistrzostwa Polski w Novuss

W sobotę 20 października 2018 roku odbędą się II otwarte Mistrzostwa Polski w Novuss.
Turniej odbędzie się w Wielickiej Mediatece
ul. Skulimowskiego 3, 32-020 Wieliczka
Regulamin i formularz zgłoszeniowy 2018_10_20_MistrzPolski II, możliwe do uzupełnienia w trakcie rejestracji.

Wypis z Regulaminu:

II-gie Mistrzostwa Polski Amatorów gry Novuss w Wieliczce
20-10-2018

1. Cele

1.1. Popularyzacja gry Novuss w Polsce, która jest ciekawą dyscypliną sportu i dostępna dla każdego.
1.3. Wzrost umiejętności graczy

2. Miejsce

Miejsce: : Wielicka Mediateka ul. Skulimowskiego 3, 32-020 Wieliczka
Google maps : 49°59’05.1″N 20°03’52.3″E
Czas: : 20 październik 2018r. początek 10:00
Rejestracja: od 9:30-10:00
Zakończenie: 20 października nie później niż 17:30

Bilard Marynarski w Biskupicach

Stowarzyszenie Novuss Polska zaprasza do udziału w projekcie „Bilard Marynarski w Biskupicach”, który będzie realizowany na terenie szkół w gminie Biskupice od września do listopada 2018 r. co 2 tygodnie – 4 spotkania. Celem projektu jest nauka przez zabawę. Wykorzystując grę bilardową usprawniamy koncentrację uwagi, doskonalimy zdolność logicznego myślenia oraz integrujemy pokolenia. Serdecznie zapraszamy do udziału!
Turniej Finałowy odbędzie się w SP Bodzanów, 10 Listopada 2018 od godziny 10:00.
Uczestnikom życzymy powodzenia!!!

01.09.2018 - Warsztaty wyjazdowe - Projekt Kierunek – Łotwa

Kolejne warsztaty odbędą się w gminie Biskupice – Bodzanów 441 – Malarstwo, rzeźba, grafika na przełomie wieków, wzornictwo – pierwszy weekend września 2018 (01-09-2018 godzina 10:00)

Warsztaty z projektu Kierunek – Łotwa (współfinansowany przez Powiat Wielicki)
Cykl 5 warsztatów stacjonarnych i wyjazdowych poświęconych kulturze i tradycjom krajów bałtyckich
Spotkania polegać będą na poznawaniu kultury Łotwy poprzez przenikanie kultur, szukania wspólnych korzeni i porównywania każdej wybranej dziedziny: tradycje, (zwyczaje i obrzędy), krajobraz, gry narodowe, wikliniarstwo oraz kuchnia regionalna. (maj – wrzesień)

Koordynator: Svetlana Kunc tel. 505 859 745

Walne zebranie członków stowarzyszenia

Zapraszamy na Walne zebranie członków stowarzyszenia 30 czerwca 2018r. w siedzibie stowarzyszenia.

Novuss tournament stage III, Poland 17,18-03-2018

MIĘDZYNARODOWY RATINGOWY PUCHAR ŚWIATA NOVUSSA W POLSCE III ETAP

Novuss w Wieliczce

17-18 marca 2018 roku w Wieliczce po raz drugi zagościła gra Novuss, potocznie nazywana Bilardem Marynarskim. Odbył się Międzynarodowy Ratingowy Puchar Świata Novussa oraz Międzynarodowy Turniej Novussa osób niepełnosprawnych.

Zjechali się najmocniejsi zawodnicy z całego Świata: Łotwy, Estonii, Rosji, Niemiec, Finlandii, Węgier oraz Polski, łącznie 115 sportowców - 20 kobiet, 74 mężczyzn oraz 21 osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz z przyznaną grupą inwalidzką. Turniej odbywał się w systemie szwajcarskim 11 rund po 6 setów.  Głównym sędzią Turnieju był Guido Trees – doświadczony sędzia z Estonii.

W rywalizacji indywidualnej wśród kobiet najlepszą zawodniczką została Liana Krastina (LAT) 8,5 pkt., na drugim miejscu Kesenfelde Janina (LAT) 8,0 pkt., trzecią pozycję zdobyła Ilona Indrane (LAT) 7,5 pkt. Najlepszym sportowcem wśród mężczyzn został Kaspars Leitis (LAT) 9 pkt, na drugim miejscu Gert Muil (EST) 8 pkt., na trzecim miejscu Imants Locmels (LAT) 8 pkt.

18 marca między sobą rywalizowały pary męskie oraz mieszane. Najlepszą parą męską zostali:

 1. Reinbergs A./Leitis K. (LAT)
 2. Janovskis H/Krucans A. (LAT)
 3. Rakovskis A./Putans R. (LAT)

Rywalizację w parach mieszanych wygrali:

 1. Krastina L./Atslega A. (LAT)
 2. Indrane I./Tapins J. (LAT)
 3. Osokina T. (EST)/Lepins G. (LAT)

Jednocześnie trwał Międzynarodowy Turniej osób niepełnosprawnych.

Puchar zwycięzcy wśród kobiet wywalczyła Zhanna Rybakowa (RUS), drugie miejsce zajęła Golubeva Jelena (LAT), trzecie miejsce Rita Ahentale (LAT). W męskiej rywalizacji na wózkach inwalidzkich wygrał Jaan Saartok (EST), drugi był Valdis Laganovskis (LAT), trzecie miejsce wywalczył Vadims Raciks (LAT). W Kategorii osób niepełnosprawnych stojących wygrał Vadim Azeryer (RUS), drugie miejsce Vjacheslavs Lukasevics (LAT), trzecie miejsce zajął Nikolajs Trifonovs (LAT).

Polskę reprezentowało 11 zawodników w tym 2 osoby niepełnosprawne. Przedstawiciele Polski dzielnie walczyli o zdobycie punktów w zaciętej rywalizacji z mistrzami. Należy nadmienić, że najmłodsi uczestnicy turnieju mieli 10 i 13 lat.

Organizator Turnieju - Stowarzyszenie Novuss Polska oraz FINSO (Międzynarodowa organizacja zrzeszająca federacje Novussa różnych państw świata) dziękuje wszystkim osobom wspierającym to wydarzenie sportowe – Burmistrzowi Miasta i Gminy Wieliczki, Prezesowi Solnego Miasta, dyrektor SP nr 1 z oddziałem Gimnazjum w Wieliczce, grupie wolontariuszy z Gminazjum w Wieliczce oraz wszystkim innym osobom, które czynnie włączyły się w przygotowania tego niezapomnianego dla zawodników wydarzenia. Spotykamy się kolejny raz za rok!

Kilka słów o grze. Gra pochodzi z Łotwy i ma już 90 lat, na Łotwie jest przyznana sportem narodowym. Grę rozgrywa się na kwadratowym stole o boku ok. 100 cm. Celem gry jest umieszczenie wszystkich krążków swojego koloru w łuzach za pomocą kija i dużego krążka, pełniącego funkcję białej bili stosowanej w innych odmianach bilardu.

Więcej informacji znajdziemy na Wikipedii pod hasłem „Novuss”

Turniej międzyszkolny gry Novuss 25-11-2017 Tomaszkowice

I Międzynarodowy Towarzyski Turniej Novusa w Polsce

 • 11 sierpnia 2016 roku w Tomaszkowicach na terenie Kompleksu hotelowego „Dworek Emilii” odbył się I Międzynarodowy Towarzyski Turniej Novusa w Polsce. Przybyli delegacje z trzech państw: Łotwy, Estonii i Rosji. Oczywiście nie zabrakło delegacji z Polski, która dzielnie walczyła o zdobycie punktów w zaciętej rywalizacji z mistrzami tej nowej dla Polski dyscypliny sportowej. Organizatorami Turnieju była Międzynarodowa organizacja zrzeszająca kluby różnych państw świata FINSO oraz Stowarzyszenie Novuss Polska w organizacji.
  Udział w zawodach wzięli 27 sportowców – 8 kobiet i 19 mężczyzn. Turniej odbywał się w systemie szwajcarskim 7 rund po 6 setów. Sędziował Turniej Uldis Eglitis z Łotwy. O wygranej decydowała zdobyta liczba punktów za wygraną bądź zremisowaną rundę. Wśród kobiet najlepszą zawodniczka została Liana Krastina (LAT) 11 pkt., na drugim miejscu Andrea Uustulnd (EST) 10 pkt., trzecią pozycję zdobyła Dace Balaka (LAT) 9 pkt. Zawodniczka z Polski Svetlana Kunc ulokowała się na ex æquo 7 pozycji z ilością 3 pkt. Najlepszym sportowcem wśród mężczyzn został Mihkel Lepist (EST) 12 pkt, na drugim miejscu Imants Locmels (LAT) 11 pkt., na trzecim miejscu Guntars Liepins (LAT) 10 pkt. Zawodnicy z Polski zostały na 17,18 i 19 pozycji z odpowiednio ilością 5, 4, 4 pkt. Należy nadmienić, że najmłodszy uczestnik turnieju miał zaledwie 8 lat.
  Dziękujemy wszystkim osobom wspierającym to wydarzenie sportowe – przedstawicielom FINSO Juris Kiriks i Vladimir Ivin, właścicielowi Hotelu Dworek Emilii, Telewizji Kraków, dyrektor Gimnazjum w Wieliczce, Kopalni soli w Wieliczce i innym osobom, które czynnie włączyły się w przygotowania tego niezapomnianego dla zawodników historycznego wydarzenia.

 

 • I Международный Дружекий Турнир по Новусу в Польше
  11 августа 2016 года в Томашковицах в Гостиничном комплексе „Dworek Emilii” был проведен Международный Дружеский турнир по Новусу в Польше. Прибыли делегации из трех стран: Латвии, Эстонии и России. Конечно же была и команда из Польши, которая доблестно сражалась за победные очки с мастерами спорта международного уровня. Организаторами турнира была Международная организация клубов стран мира FINSO и Ассоциация Novuss Polska.
  Участвовало в соревнованиях 27 спортсменов – восемь женщин и 19 мужчин. Турнир проходил по швейцарской системе 7 туров в 6 сетов. Судьёй турнира был назначен Улдис Эглитис из Латвии. Среди женщин победу одержала Лиана Крастиня (LAT) 11 очков., на втором месте Андреа Уустулнд (EST) 10 очков., третье место заняла Даце Балака (LAT) 9 очков. Участница из Польши Светлана Кунц набрала 3 очка и заняла 7/8 место. Лучшим спортсменом среди мужчин был признан Михкел Лериста(EST) 12 очков, второе место Имантс Лочмелс (LAT) 11 очков., на третьем месте Гунтарс Лиепиньш (LAT) 10 очков. Игроки из Польши были на 17,18 и 19 позициях соответственно с числом 5, 4, 4 очка. Следует отметить, что самому молодому участнику турнира было всего 8 лет.
  Мы благодарим всех тех, кто поддержал это спортивное мероприятие – представители FINSO – Юрис Кирикс и Владимир Ивин, владельца отеля Dworek Emilii, Телевидение Краков, директор гимназии в Величке и других лиц, которые активно участвовали в подготовке этого незабываемого для спортсменов историческом событии.

Светлана Кунц
Novuss Polska