Historia

Historia gry

Początki gry to rok 1925-1927, kiedy marynarze z Łotwy i Estonii podpatrzyli w Anglii podobną grę. Wtedy według angielskich projektów został wykonany pierwszy stół. Następnie stoły się pojawiły w miastach portowych Łotwy i Estonii.
W przeciągu kilku lat zostały stworzone jednolite zasady gry, wydane w 1932 roku, które funkcjonują do dnia dzisiejszego.
Pierwsze zawody profesjonalistów odbyły się w roku 1932, uczestnikami tych zawodów byli, przede wszystkim, studenci wyższych uczelni RYGI i TALLINNA, a także pracownicy dużych przedsiębiorstw, gdzie były stworzone sekcje sportowe tej gry.
Po wojnie dopiero w roku 1963 novuss ponownie zaczął wracać do popularności wśród mieszkańców Łotwy. Wtedy także był dodany, jako dyscyplina sportowa do federacji sportów ZSSR, jako łotewski sport narodowy. Już w roku 1980 w sekcjach sportowych grało 55 tysięcy osób w całej Łotwie. Wraz z emigracją Łotyszy i Estończyków gra stała się znana również w Ameryce, Kanadzie, Australii, Niemczech, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Rosji, Izraelu.
W 2008 roku powstała Międzynarodowa Federacja Novusa FINSO. Obecni członkowie: Białoruś, Niemcy, Łotwa, Rosja, Ukraina, Estonia i Finlandia. Corocznie odbywają się Puchary Świata Novussa we wszystkich państwach członkowskich oraz Mistrzostwa Świata na Łotwie.